Zašto praviti i prodavati svoje proizvode?

Pogodili ste, pokušaću da usmjerim vašu pažnju na pronalaženje svoga zašto. Ali ću vam morati poduže objasniti zašto da nađete svoje zašto. Jezik je složena kontrukcija i riječi koje koristimo da se sporazumijemo bi trebalo da imaju ista značenja. Nažalost današnji jezik nije matematika i često će ista riječ imati različita značenja za sagovornike. Vjerujem da svi imamo iskustva sa nesporazumima. Zato želim da počnemo od toga zašto praviti i prodavati svoje proizvode.

Odgovor na pitanje je za svakoga od vas različit a ipak istina je samo jedna. Sa ovim se neki od mojih prijatelja neće složiti i reći će da danas svako ima pravo na svoju istinu. Neka im bude, ne slažem se sa njima i mislim da griješe. Pa da počnemo od mnogih razloga zašto praviti i prodavati svoje proizvode.

Novac. Famozni novac koji je džoker za sve materijalno na zemlji. Mijenja mnoge stvari, procese, kupuje neophodno i ono manje neophodno, pomaže nam da se liječimo, da se osjećamo dobro i predmet je mnogih sporenja i rasprava. Novac je izvor sveg zla na svijetu. Novac ne može kupiti sreću. Novac je precijenjen. Novac danas ne vrijedi ništa. Novac je sjajna stvar. Bolje jedan dan bogat nego cijeli život siromašan. I tako dalje. Danas neću pisati o novcu ali ono što možemo reći je da pravljenje i prodaja svojih proizvoda omogućava zaradu novca. Kada imate proizvod, napravite ga i prodate, pod uslovom da ste pravilno odredili cijenu, ostvarujete profit.

Upravljanje vremenom. Famoznih osam sati na poslu, ili više. Ili to vrijeme dajete od kuće, ako ste sa poslodavcem dogovorili opciju da radite van njegovih prostorija. Kako god, poslodavac traži da mu date određeni broj sati gotovo svaki dan i da se bavite njegovim poslom a zauzvrat mjesečno dobijate određeni iznos novca. Kod pravljenja i prodaje svojih proizvoda, slobodno upravljate svojim vremenom. Ujutru mi je vrijeme za trčanje, kasnije radim razvoj svoje organizacije, vodim djecu u školu a poslije? Radim operativne stvari. Srijedom vršimo isporuke. Danas ne radimo, na putu sam sa porodicom. Subotom radimo do 12. Shvatili ste, pravljenjem i prodajom svojih proizvoda imate slobodu da upravljete svojim vremenom. 

Kapitalizacija procesa ili kontrola složene kamate. Slučaj prodavača aviona, nebitno da li je to Boing ili Eirbas, koji je od početka prodaje do prve porudžbine potrošio 7 godina je prilično rijedak. Pretpostavimo da ste našli ovakvog poslodavca i da je spreman uložiti u proces koji trebate savladati. Sjajno, ali šta vi ulažete i ko šta ovdje dobija? Poslodavac koji će uložiti u vaš proces određeni novac, vrijeme i strpljenje je poslodavac koji kao i vi, taj proces prolazi prvi put. Druga opcija je da ima nemarnu organizaciju koja ne pamti. A korporacije pamte, zato su korporacije. Složili ste proces i dobili rezultate. Sjajno. Sutra idete u penziju i želite prodati proces na tržišu? Pa neće baš moći. Kapitalizaciju procesa vrši poslodavac a najčešće će znanje ostaviti u kući i dalje ga koristiti za zapošljavanje novih ljudi kojima će sada trebati neuporedimo manje vremena za željene rezultate. Stvaranjem i prodajom svojih proizvoda imate mogućnost kapitalizacije procesa koji ste prošli. Prodaja biznisa, prodaja procesa, franšiziranje biznisa su opcije koje su vam na raspolaganju kada pravite i prodajete svoje proizvode.

Slava i moć izgrađenog ličnog brenda. Postaje običaj da poslodavci u prvi plan ističu ljude koji su važni za uspjeh. Mogućnost za slavu i građenje ličnog brenda danas postoji bez potrebe da pravite i prodajete svoje proizvode. Ali ne baš J. Iluzija koju dobijate je ipak samo iluzija. Plaćeni intervju, plaćena nagrada koju ste dobili ili vaša slika na bilbordu koju poslodavac plaća je ipak samo iluzija. Zašto? Zato što je vaš lični brend pod kontrolom nekog drugog. Može li se nagrada koju ste dobili kupiti za nekoga drugog? Naravno da može. Lični brend izgrađen pod kontrolom poslodavca je kao pozajmljeni superbrzi auto. Može da se vozi ali tako gdje ti kažu da ga voziš. 

I tako dalje, i tako dalje, i tako dalje. Mislim da smo se razumjeli barem u konturama.Vjerujem da postoji još mnogo razloga zašto da pravite i prodajete svoje proizvode. Stil života, odakle radiš, kultura itd. Sad stvarno, zašto da pravite i prodajete svoje proizvode? 

Pravite i prodajite svoje proizvode jer je to najbolja igra za lični razvoj. Kakav lični razvoj, o čemu ovaj priča?

Lični razvoj je po definici, sveobuhvatno unapređenje sebe. Razvoj ličnih potencijala. Korištenje talenata. I tako dalje. To su life couchevi, mentori, predavanja, seminari, fakulteti, regate oko svijeta, izazovi na tik toku i tako dalje. Svi vam obećavaju lični razvoj, nova iskustva itd. I svi su u pravu. Ali i ne baš. Glavnu igru igrate vi. Kako? Stvaranjem nečega što samo vi možete uraditi. Što niko drugi ne može i što samo vi imate u sebi. 

Nažalost, ovo je proces. Kao i sve u životu što vrijedi. Prihvatam sjajnu tuđu misao da je privreda najviša forma umjetnosti. Koja će biti vaša umjetnost? Pronađite je i pravite i prodajite svoje proizvode. Zato. Radi sebe i radi ličnog razvoja. Sve ostalo su nuspojave i doći će i one. Ali ćete zalutati ako pravite i prodajete svoje proizvode samo zbog nuspojava. Da uspijete, htjeli ili ne moraćete postajati sve bolje verzije sebe. Slušajte sebe, gledajte znakove pored puta i mijenjajte se. Postaćete ono što treba da budete. A onda će se i sve oko vas složiti kako treba.